چاپ        ارسال به دوست

داروهای ضد سل با ویتامین C بهتر عمل می کنند


این تحقیق در موسسه ی میکروبی و شیمی درمانی ، ژورنال انجمن میکروب شناسی امریکا منتشر شده است . در این تحقیق ، محققان موش های آلوده به mycobacterium tuberculosis  را با داروهای ضد سل ، ویتامین C و یا ویتامین C همراه با داروهای ضد سل مورد بررسی قرار دادند . در 4و 6 هفته پس از درمان ، میزان بار توبرکلوز (Mtb) اندازه گیری شد .

ویتامین C به تنهایی فعالیتی نداشت، اما در دو آزمایش مستقل ، ترکیبی از ویتامین C با داروهای ضد سل ، ایزونیازید و ریفامپیسین ، باعث کاهش سریعتر بار بیماری نسبت به دو دارو بدون ویتامین C بوده است .

اولین نویسنده مقاله Catherine j.vilcheze دکتری گروه میکروب شناسی و ایمونولوژی ، دانشگاه پزشکی آلبرت انیشتین برانکس در نیویورک می گوید : آزمایشات در کشت بافت آلوده نتیجه مشابهی را نشان دادند .

ویلیام رابرت جاکوبز محقق موسسه پزشکی Howard Hughes ، دانشکده پزشکی انیشتین می گوید  : " مطالعه ما نشان می دهد که اظافه کردن ویتامین C به درمان دارویی TB باعث کشتن Mtb می شود و می تواند موجب کوتاه تر شدن دارودرمانی TB شود ". این مسئله ای مهم است زیرا درمان بیماری سل پذیرنده دارو ، شش ماه طول می کشد . "در نتیجه برخی از درمان ها به طور بالقوه منجر به ظهور و گسترش سل مقاوم به دارو می شوند ".

چنین درمان طولانی مدتی برای سل در نظر گرفته می شود ، زیرا مجموعه سلول های Mtb می تواند سلول های Mtb persister را تشکیل دهد ، سلول های خاموش که عمدتا غیر قابل نفوذ به عوامل ضد میکروبی هستند .

در پژوهش قبلی ، محققان کشف کردند که در حالی که سطح بالایی از ویتامین C ، سلول های فعال را جدا می کند ، غلظت های پایین تر ،  تنفس را تحریک می کنند و مانع از شکل گیری مکرر می شوند . سپس در حضور داروهای ضد سل ، افزایش تنفس باعث مرگ سریع سلول می شود ."بنابراین در مقاله جدید ما فرض می کنیم که ویتامین C تنفس سلول های Mtb را در موش ها تحریک می کند ، بنابراین عمل ایزونیازید و ریفامپیسین را فعال می کند ".

مطالعه ای در فرانسه سال 1948 انجام شد ، نشان داد که ویتامین C برای انسان ها بالقوه مفید است . محققان روزانه دوزهای بالا ویتامین C را به بیماران بدون عوارض جانبی دادند . برای اینکه از عفونت رنج نبرید ، این مطالعه اثرات دیگری را به عنوان قابل توجه توصیف کرد :"بیماران بستری اشتها و فعالیت بدنی خود را باز یافتند ".

درمان سل مقاوم در برابر چند دارو حداقل دو سال طول می کشد و نیازمند استفاده از داروی ثانویه با عوارض جانبی شدید است .

"ویتامین C شناخته شده است و مطالعه فعلی ما بر روی موش ها نشان می دهد که ویتامین C می تواند درمان TB را افزایش دهد ". یک کار آزمایی بالینی با ویتامین C همراه با دارو درمانی TB می تواند نشان دهد که چنین درمان جانبی می تواند بیماران را کاهش دهد . همچنین قرار گرفتن در معرض داروهای سمی TB و همچنین گسترش سل از افراد آلوده را کاهش می دهد .

منبع : www.sciencedaily.com

 


١٠:٠٩ - دوشنبه ١٨ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٦٦٣٤    /    تعداد نمایش : ٢٤٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 182574 بار
بازديدکنندگان امروز : 117 نفر
کل بازديدکنندگان : 434709 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر