چاپ        ارسال به دوست

آزمایش سریع و ارزان برای تشخیص سل از طریق ادرار به زودی ممکن خواهد شد

دانشمندان دانشگاه جورج میسون ، ویرجینیا ، تست دقیقی را حداقل 100 بار برای یک قند که توسط باکتری سل تحریک می شود ، بهبود داده اند ، به این معنی که ممکن است تست اندازه گیری ادرار ساده به زودی ممکن شود .

مطالعه محققان در ماه گذشته در science translational medicineمنتشر شد . طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، سل در طی سال حدود 1.7 میلیون نفر را می کشد ، بیش از آنکه اکنون توسط ایدز کشته شده اند . در حالی که بسیاری از مردم باکتری غیر فعال دارند ، حدود 10 میلیون نفر را سالانه بیمار می کنند و سرفه هایی را که عفونت را انتقال می دهند را ایجاد می کنند . اگر آن ها بتوانند زودتر تشخیص داده شوند و درمان شوند ، افراد بیشتری می توانند درمان شوند و گسترش بیماری کند خواهد شد .

برای چندین دهه ، سل ریوی توسط اشعه Xقفسه سینه ، آزمایش خون و خواندن نمونه های خلط تحت میکروسکوپ تشخیص داده می شد . اما WHOبرخی از آزمایشات پوست و خون را دارای خطا می داند ، اشعه ایکس نیز تنها آسیب های پیشرفته را تشخیص می دهد و روش میکروسکوپی نیاز به آسیب شناس آموزش دیده دارد .

از سال 2010، تشخیص توسط دستگاه GeneXpert انقلابی  ایجاد کرد ، که دو ساعت طول می کشد تا تشخیص دهد . آن ها نه تنها DNAباکتریایی را در خلط پیدا می کنند ، بلکه می توانند بگویند که آیا آن غیر قابل نفوذ در برابر آنتی بیوتیک های معمولی است و این نشان می دهد که بیمار بیماری مقاوم به چند دارو دارد .

اما این دستگاه ها گران هستند ، حتی در حالتی که تخفیف هایی برای کشورهای فقیر  ارائه می شود . از طرفی گرفتن نمونه خلط از کودکان و افراد ضعیف مشکلات زیادی دارد . در نتیجه نمونه ادرار برای این کار راحت تر است .

دیواره سلول های mycobacterium tuberculosis  ، با قند های لیپوآرابینومنان –گلیکان متصل به پروتئین ها پوشانده می شوند و مانعی ایجاد می کنند که به نظر می رسد باکتری را از سیستم ایمنی محافظت می کنند . در جدال های مختلف ، قند های جداشده به جریان خون منتقل می شوند و از طریق کلیه ها به ادرار می روند .

تا همین اواخر ، جداسازی آن ها از باقی مانده های سلولی بسیار سخت بوده است ، اما محققان هیدروژل "nanocage" را با یک رنگ آبی مبتنی بر آبی که به شدت به قند ها متصل است طراحی کرده اند .

الکساندر لوچینی ، دانشمند ترکیبات نانو در مرکز زیست شناسی مولکولی جورج میسون و همکارانش ، در آزمایش های مربوط به 100 بیمار بستری در پرو ، که نیمی از آن ها مبتلا به سل بوده اند ، آزمایش جدیدی را به درستی انجام دادند . (آزمایش جدید ، با این حال ، مقاومت دارویی را اندازه گیری نمی کند).

لوچینی می گوید : تیم امیدوار است که تکنیک جدیدی را برای مولکول های مرتبط با سل تطبیق دهد و آزمایش به صورت سریع مانند یک آزمایش حاملگی انجام شود .

منبع : www.independent.co.uk


١٣:١٤ - دوشنبه ١٨ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٦٦٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 182566 بار
بازديدکنندگان امروز : 101 نفر
کل بازديدکنندگان : 434693 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر