چاپ        ارسال به دوست

رویکردی تازه برای واکسن TB که تاثیر حفاظتی بهتری را ارائه می دهد

یک پلتفرم منحصر به فرد که منجر به واکسن امیدوارکننده ویروس HIVنیز شده است ، منجر به یک واکسن جدید بسیار موثر علیه سل شده است که به سمت مراحل آزمایش انسانی حرکت می کند . طبق این مطالعه جدید ، این واکسن جدید به طور کامل 41 درصد محافظت کرده و میزان کلTB  را به میزان 68 درصد در rhesus macaques   کاهش داده است .

در مقابل ، هیچ گونه حفاظت قابل اندازه گیری در rhesus macaques(یک گونه میمون نزدیک با انسان) که با واکسن استاندارد TB(Bacillus calmette-Guerin vaccine) واکسینه شده بودند ، وجود نداشته است .

محقق اصلی این تحقیق ، لوئی پیکر ، مدیر ارشد موسسه واکسن و ژن درمانگاه OHSUو استاد آسیب شناسی ، میکروبیولوژی مولکولی و ایمونولوژی در موسسه پزشکی OHSUاست ، می گوید : "با بیش از 1.7 میلیون نفر مرگ و میر  سالانه سل در جهان و افزایش فشارهای مقاومت دارویی ، ما باید راهی بهتر برای پیشگیری از این بیماری داشته باشیم ".

پیکر می گوید :" از آنجایی که میمون های rhesusبه طور قابل توجهی نسبت به انسان به TBحساسیت بیشتری دارند و با توجه به اینکه واکسن جدید TBما در این میمون ها موثر بوده است ، ما احساس می کنیم که نسخه انسانی واکسن ما می تواند بالقوه برای حفاظت از انسان ها حتی بیشتر موثر باشد ".

بیماری TBبوسیله باکتری Mycobacterium tuberculosisایجاد می شود ، از طریق هوا پخش می شود و می تواند منجر به حملات تنفسی (سرفه) و بالاآوردن خون شود .

اکثر افراد مبتلا به TBحتی از آن مطلع نیستند و فقط پنج تا 10 درصد علائم را نشان می دهند . در حال حاضر واکسنی موجود است ، اما تا حد زیادی تنها کودکان را محافظت می کند و اثربخشی آن به طور گسترده ای متفاوت است .

Picker  و همکارانش روش دیگری برای واکسیناسیون یافته اند . آن ها از یک فرم ضعیف شده ویروس تبخال (سیتومگالوویروس یا CMV) استفاده می کنند که اکثر افراد را بدون ایجاد بیماری آلوده می کند .

در همکاری با TB nonprofit Aeras، آن ها قطعات کوچک یک پاتوژن عامل بیماری را به CMVمنتقل می کنند . این CMVمهندسی مجدد ایجاد شده و ایجاد حالت بالایی از ایمنی علیه پاتوژن در میمون های واکسینه شده می کند . این روش پتانسیل کاری بهتر از واکسن های استاندارد برای پاتوژن های تهاجمی دارد که به سرعت آلوده می شوند ، واکنش ایمنی بدن را از بین می برد یا می تواند از سیستم ایمنی پنهان شود .

واکسن جدید TBباعث کاهش بیماری تا 68 درصد در میمون های واکسینه شده می شود . این سطح حفاظت در واکسن استاندارد TBقبل از این در ریزوس ماکاکس مشاهده نشده است .

بعدها ، pickerو همکارانش در تلاش خواهند بود تا مکانیزم های بیولوژیکی را که با واکسن جدید TBکار می کنند ، بهتر تعریف کنند .

آن ها همچنین با شرکت vir biotechnology  ، سانفرانسیسکو ، که دارای جنبه های روش های واکسن مبتنی بر CMVخود هستند ، برای شروع گسترش آزمایش های بالینی انسانی در سال 2020 ، کار خواهند کرد .

Vir biotechnologyدر سال 2018 واکسن HIV/ ایدز که همچنین با CMVساخته شده است را تولید کرده است که آزمایش بالینی انسانی آن برای سال 2019 صورت می گیرد.

موفقیت هر دو واکسن در حال حاضر در مدل های میمون ها موجب شده است که pickerو همکارانش بر این باور باشند که شیوه مبتنی بر CMVبرای ساخت واکسن بالقوه برای طراحی انواع مختلف بیماری های عفونی موثر خواهند بود .

منبع : www.sciencedaily.com


١١:١٦ - يکشنبه ٨ بهمن ١٣٩٦    /    عدد : ٥٧٤٨٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 182577 بار
بازديدکنندگان امروز : 122 نفر
کل بازديدکنندگان : 434714 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر