چاپ        ارسال به دوست

تست جدید ، تشخیص بیماری سل را برای مناطق روستایی آفریقا به ارمغان آورده‌است.

سل، یک خاطره دوری از اغلب آمریکایی‌ها، همچنان یک تهدید جدی برای سلامت عمومی در کشورهای در حال توسعه است، به جز این که شایع‌ترین آزمایش برای این بیماری یک قرن پیش ایجاد شد و بسیار قابل‌اطمینان نیست. در حال حاضر ، یک تیم از شیمی دان‌ها پایه که در هم‌کاری با پزشکان و پژوهشگران سلامت عمومی در آفریقای جنوبی کار می‌کنند، آزمایشی جدید ایجاد کرده‌اند که تشخیص و درمان بیماری‌ها را آسان‌تر می‌کند.

کارولینبرتوزی، استاد شیمی و نویسنده ارشد در این مطالعه، گفت در این آزمایش جدید که محققان در روز ۲۸فوریه در ژورنال Translational Medicine توصیف می‌کنند، برای کار سریع و در مکان‌هایی با تعداد کمی از امکانات رفاهی مثل یخچال طبیعی طراحی شده‌است - که بسیاری از ما مورد توجه قرار گرفته‌ایم.

سم کاماریزا ، یک دانشجوی کارشناسی‌ارشد در آزمایشگاه برتوزی، که با پیتون شیه، دانشجوی سابق برتوزی گفت : " من اهل روندی هستم و در اطراف بیماری‌های عفونی بزرگ‌شده‌ام.

چهار دیوار، یک سقف و یک در

برای آن‌هایی که با مراقبت‌های پزشکی مدرن و پیشرفته مورد استفاده قرار می‌گیرند، درک این مساله که سل در مکان‌هایی مانند مناطق روستایی آفریقای جنوبی چه نوع چالشی است ، دشوار است. در ایالات ‌متحده، آزمون‌های پیچیده اطلاعات مفصلی را به نسبت سویه های خاص یک بیمار ارائه می‌دهند. اما برای کار، این تست‌ها مستلزم تسهیلاتی هستند که بیشتر آمریکایی‌ها برای اجرا حتی مدرن‌ترین تجهیزات، یخچال و نگهداری مواد شیمیایی آزمایشی و شاید مهم‌تر از همه، مصرف می‌کنند.

کلینیک‌های روستایی در کشورهای در حال توسعه  و برخی از کلینیک‌های شهری نیز ممکن است چنین تجهیزاتی نداشته باشند. برخی از این کلینیک‌ها اندکی بیش از انبارها  برای تامین سایه و حفظ حریم خصوصی هستند، و اغلب فاقد برق، اداره آب و یا پول برای اجرای آزمایش‌ها پیچیده هستند. در عین حال ، بیماران اغلب مسافت‌های طولانی را برای رسیدن به کلینیک انجام می‌دهند و ممکن است برای نتیجه تست و درمان دیگر بازنگردند.

 برتوزی که یکی از اعضای هیات‌علمی دانشگاه استنفورد است می‌گوید: " شما در مورد مکان‌هایی صحبت می‌کنید که فن‌آوری‌های پیچیده که ما در اینجا توسعه می‌دهیم فقط ترجمه نشده اند. " او گفت تا کنون بهترین گزینه موجود و شایع‌ترین بیماری سل در سراسر جهان، لکه Ziehl - Neelsen است که در اواخر قرن ۱۹توسعه یافت. اما در عین حالی که ارزان است ، نه ساده است و نه سریع، در واقع تست Ziehl - Neelsen حتی نمی‌تواند بین باکتری زنده و مرده سل تمایز قایل شود.

سریع، ارزان و مناسب

برتوزی و آزمایشگاه او به مدت ۲۰ سال در حال مطالعه سل بوده‌اند. یکی از مهم‌ترین کشفیات آن‌ها این بود که یک مولکول قند مخصوص به نام trehalose  که تنها باکتری سل مصرف می‌کند و باکتری‌های دیگر از آن دوری می‌کنند. پس از آن هدف برتوزی عمدتا درک این مساله بود که سل چگونه کار می‌کند، اما در طول زمان متوجه شد که نتایج وی ممکن است دارای اهمیت بالینی باشد.


٠٩:٢٢ - شنبه ١٢ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٠٤٥    /    تعداد نمایش : ٢٤٤


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 182560 بار
بازديدکنندگان امروز : 75 نفر
کل بازديدکنندگان : 434667 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 14 نفر