چاپ        ارسال به دوست

موش هایی که آووکادو دوست دارند و می توانند TB مرگبار را تشخیص دهند

یک تیم در تانزانیا موش های آفریقایی را به منظور کشف و تشخیص بیماری سل آموزش داده اند

این کشف برای نجات جان کسانی که نمونه های خلط آن ها به وضوح توسط کلینیک های بهداشت محلی شان clearگزارش شده است ، یک خبر بالقوه و امیدوار کننده است .

Riziwanکه تقریبا یکساله است ، از زمان تولد ، آموزش داده شده است تا بوی بیماری را بشناسد ، که برای تشخیص بسیار مشکل است.

برای انجام کار خود ، Riziwanدر قفس بزرگ قرار می گیرد . تکنسین ها یک نوار فلزی حاوی 10 ظرف خلط انسانی را که از یک کلینیک TBبه Apopo  فرستاده شده اند به پایه قفس وارد می کنند .

تمام نمونه ها  با حرارت آماده سازی شده اند ، بنابراین هیچ عارضه ای برای موش ها و انسان وجود ندارد . یک به یک ، گیت های فلزی در پایین قفس باز می شود تا Riziwanبتواند هر طرف پتری دیش را بو بکشد .

تکنسین ها سکوت می کنند ، زیرا Riziwanدر حال بررسی نمونه هاست . او به سرعت از اسلات اول و دوم عبور می کند ، اما در مرحله سوم او متوقف می شود و بر روی دکمه فلزی قفس خراش ایجاد می کند ، که نشان می دهد او بوی بیماری را پیدا کرده است . در سوراخ هفتم و هشتم او دوباره خراش ایجاد می کند . این بار Harumi Ramadhaniناظر آموزشی، کلیدی را فشار می دهد . به این معنی که Riziwanبه درستی نمونه کنترل را از نمونه کلینیکال تشخیص داده است . او پاداش دریافت می کند ، نوشیدنی موز ، آووکادو و rat pllet.

به طور متوسط تشخیص و شناسایی موش های Apopo    40 % بیشتر از میزان کشفیات در کلینیک هاست .

Lena Fiebigرئیس برنامه TBدر Apopoمی گوید: "هیج فردی تنها با بیانیه یک موش تحت درمان قرار نخواهد گرفت"."موش ها هنوز به عنوان یک ابزار تشخیص مستقل مورد تایید نیستند ".

سپساز یک روش شناخته شده استفاده خواهیم کرد و آن بیشتر روش میکروسکوپی متمرکز است که یک تکنسین آزمایشگاه این نمونه ها را مجددا بررسی می کند .

به طور متوسط تشخیص و شناسایی موش های Apopo40 % بیشتر از میزان کشفیات در کلینیک هاست .

میزان تشخیص با استفاده از تکنیک میکروسکوپ نوری معمولی در کلینیک هایی که نمونه ها را برای چک کردن به Apopoارسال می کنند –می تواند تا 20 % پایین تر باشد .

از آنجایی که از 10 سال پیش کار خود را شروع کرده اند ، تقریبا نیم میلیون نمونه را بررسی کرده و بیش از 12200 مورد از دست رفته را تشخیص داده اند . آن ها می توانند 100 نمونه را در 10 تا 20 دقیقه دریافت کنند : یک انسان با میکروسکوپ به 4 روز زمان برای تست این مقدار نمونه نیاز دارد .

سل ریوی یک هدف واضح و بدیهی برای بینی مشتاق موش هاست . " تصور می شود که TBبوی خاصی دارد . به گفته Fiebig" سگها می توانند از اتاق بیماران دوری کنند ، حتی پزشکان پرونده هایی را گزارش کرده اند که بوی بیماران به سل را دریافت می کنند ".

این مرکز آموزش موش ها را بر روی نمونه های آزمایشگاهی مرکزی سل برای تانزانیا آغاز کرد و این برنامه در سال 2007 راه اندازی شد. در حال حاضر Apopoبا 57 کلینیک در تانزانیا مشارکت دارد و در موزامبیک و اتیوپی نیز مرکز دارد .

گونه های موش همه کاره نیز در شناسایی مین های زمینی تعلیم داده شده اند . در 20 سال گذشته موش های Apopo بیش از 100000 مین را کشف کرده اند و 22 متر مربع از زمین ها در کشور هایی از جمله موزامبیک ، آنگولا و کامبوج را پاکسازی کرده اند . این سازمان امیدوار است که در سال آینده تیم های کلمبیا و زیمبابوه را ارسال کند .

 

Cindy Fastسرپرست آموزش ، تحقیق و توسعه Apopo، همیشه در جستجوی راه هایی است که حیوانات ممکن است از بینی خود استفاده کنند ، او می گوید: “ما تازه در ابتدای راه استفاده از پتانسیل این موجودات هستیم ".

همچنین از آن ها در مناطق فاجعه خیز برای پیدا کردن بازماندگانی که در آوار ساختمان های فرو ریخته دفن شده اند مورد استفاده قرار می گیرند . همچنین در این هفته گروهی از موش ها آموزش هایی را برای تشخیص بوی چوب های جنگلی آفریقایی و همچنین pangolinپرفروش ترین پستاندار در جهان آغاز کرده اند تا بتوانند در عملیات ضد قاچاق استفاده شوند .

به آرامی این پروژه ها ، موش ها را از آفات به قهرمانان محلی تبدیل می کند .

منبع : www.theguardian.com


٠٨:١٣ - سه شنبه ١٢ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٦٣٥٨    /    تعداد نمایش : ٣٤٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 182570 بار
بازديدکنندگان امروز : 111 نفر
کل بازديدکنندگان : 434703 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر