چاپ        ارسال به دوست

واکسن موثر برای سل در آینده ای نزدیک ؟

دهلی نو : سل (TB) –مرگبارترین بیماری عفونی جهان- هر ساله میلیون ها نفر را در معرض خطر قرار می دهد ، از این رو درمان آن تبدیل به یک ضرورت برای ریشه کنی آن شده است . در تلاش برای ایجاد یک واکسن موثر در برابر بیماری ، دانشمندان اکنون قدم مهمی برداشته اند .

این بیماری یکی از 10 علت مرگ در سراسر جهان می باشد ، سالانه حدود 2.8 میلیون مورد و حدود نیم میلیون مرگ و میر در هند با این بیماری به وقوع می پیوندد . این بیماری عفونی بیشتر از هر بیماری دیگری ، افراد بیشتری را می کشد . تقریبا هر ساله 1.7 میلیون نفر در سراسر جهان خود را از دست می دهند .

TBیک بیماری عفونی است که به طور عمده بر ریه ها اثر می گذارد و بوسیله باکتری (Mtb) Mycobacterium tuberculosisایجاد می شود.

محققان گفته اند : این بیماری که از طریق هوا انتقال می یابد به طور فزاینده ای مقاوم به آنتی بیوتیک ها است ، اما علیرغم 20 سال تلاش شدید جهانی ، هیچ واکسن موثری برای آن وجود نداشته است .

تلاش های اخیر بر روی واکنش سلول های T(یک نوع از سلول های ضروری سفید خون برای مبارزه با عفونت) به قطعات پروتئینی موجود در Mtb، متمرکز شده است .

اکنون محققان دانشگاه های ساوتهمپتون و بنگور در انگلیس نشان داده اند که چربی های معینی (مواد چرب ضروری برای ساختار سلولی که به فراوانی در Mtbیافت می شوند) می توانند پاسخ ایمنی توسط دیگر انواع غیر متعارف سلول ها Tرا ایحاد کنند .

در این مطالعه که در مجله PNASمنتشر شد ، تیم نشان داد که گروهی از چربیهایی که اسیدهای مایکولیکی هستند (جزء اصلی پروتئین سلولی Mtb) می توانند کلیدی برای تعیین پاسخ ایمنی باشند .

این مطالعه نشان داد که ژنومتری ، ساختار مواد شیمیایی و حرکت تایل های لیپیدهای چرب اسیدهای مایکولیکی زمانی که در نوعی از پروتئین انسانی به نام CD1bتعبیه می شوند ، پاسخ سلول های غیر متعارف بدن را تعیین می کنند .

صلاح منصور از دانشگاه ساوتهمپتون می گوید : " این یک کشف هیجان انگیز با پیامدهای بالقوه درمانی برای بیماران مبتلا به سل است . ما نشان داده ایم که چربی های سنتتیک مربوط به آن ها ، در دیواره سلولی Mtbبه طور انتخابی توسط سلول های Tهدف قرار می گیرند ".

منصور گفت : " یافته های ما می تواند به پیشرفت در توسعه واکسن های آینده TBاز طریق طراحی هوشمند برای اجزای لیپیدها ، کمک کننده باشد ".

جمعه الدولهیمی از دانشگاه بنگور افزود : " این یک نتیجه بسیار هیجان انگیز از همکاری بین متخصصان شیمی آلی و ایمونولوژیست ها است که می تواند فرصتی واقعی برای حفاظت بهتر در برابر سل را فراهم کند ".

منبع : www.zeenews.india.com


١٠:١٨ - چهارشنبه ٢٧ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٧٠١٦    /    تعداد نمایش : ٢٥٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 182583 بار
بازديدکنندگان امروز : 128 نفر
کل بازديدکنندگان : 434720 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 3 نفر