چاپ        ارسال به دوست

گونه های مختلف از باکتری های مشابه باعث واکنش های ایمنی بسیار متفاوتی می شوند .

اسکن میکروگراف الکترونی باکتری S.aureusکه توسط سلول های سفید خون انسان تخریب می شود . مربوط به : NIADاز طریق Flickr.

بر طبق تحقیقات جدید منتشر شده در PLOSپاتوژن ، تفاوت های ژنتیکی بین گونه های مختلف باکتری های مشابه بیماریزا دیده شده است که منجر به واکنش های مختلف سیستم ایمنی بدن می شود.

تحقیقات قبلی نشان داده است که افراد مختلف در حساسیت به عفونت با گونه های مشابه باکتری های بیماریزا متفاوت هستند . تفاوت های فردی در سیستم های ایمنی افراد ممکن است این تغییر را توضیح دهد ، اما تفاوت بین گونه های باکتریایی نیز ممکن است نقش داشته باشد .

برای شناخت بهتر این نقش، یوری سلا از دانشگاه راکفلر نیویورک و همکارانش انواع مختلفی از دو گونه عمده باکتری های بیماری زا را مورد مطالعه قرار دادند : استافیلوکوک اورئوس و استرپتوکوکوس پیوژنز . آن ها بررسی کردند که چگونه سلول های Tو Bسیستم ایمنی بدن در نمونه خون انسان ، پس از قرار گرفتن در معرض گونه های مختلف هر گونه چگونه عمل می کنند . محققان دریافتند که در خون یک فرد ، انواع مختلفی از گونه ها ، واکنش های متنوعی را توسط سلول های Tو Bاز سیستم ایمنی انطباقی ایجاد می کنند (بخشی از سیستم ایمنی بدن که باعث ایجاد "حافظه" پاتوژن های خاص برای محافظت در برابر عفونت های آینده می شوند). پاسخ های متفاوتی برای سویه های مختلف در نمونه خون از  اهدا کننده دیگر مشاهده شد .

سپس تیم تحقیقاتی باکتریهای جهش یافته را ایجاد کردند که در آن ژن های اضافی را که منجر به اختلاف بین سطوح مختلف شده اند غیر فعال کرده و ژنوم هسته ای این گونه را دست نخورده باقی می گذارد .

آن ها دریافتند که سویه های جهش یافته باعث واکنش Tبه سلول می شوند و این نشان می دهد که تفاوت در ژن های افزودنی مسئول پاسخ های متنوعی است که توسط سلول های Tمی شود .

این یافته ها نشان می دهد که تفاوت در ژن های جانبی باکتریایی(نه تنها تفاوت بین افراد مختلف) ممکن است به توضیح تنوع بالینی که معمولا در میان بیماران آلوده به گونه های باکتری مشابه وجود دارد ، کمک می کنند .

حقیقات قبلی اغلب پاسخ ایمنی به باکتری های مختلف را با استفاده از تنها یک سویه و تنها برای هرگونه توصیف می کنند .

با این حال ، بر اساس یافته های این مطالعه ، محققان پیشنهاد می کنند که پاسخ ایمنی باید بر اساس نوع خاصی از ژنوم هسته ای مشترک این گونه ها تعریف شود . چنین تغییری می تواند به توسعه راهبردهای پیشبینی نتایج بیماری در بیماران کمک کند .

نویسندگان معتقدند :"عمل های جاری با بیمار آلوده فقط شناسایی گونه ها باکتریایی است"."یافته های ما این امکان را ایجاد می کند که در آینده ما نیاز به تعری نوع خاصی از عفونت های عفونی به عنوان بخشی از ارزیابی و درمان بیمار داشته باشیم".

 

منبع : www.medicalxpress.com

 


١٣:١٦ - چهارشنبه ٢٧ دی ١٣٩٦    /    عدد : ٥٧٠٤٩    /    تعداد نمایش : ٢٩٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 182557 بار
بازديدکنندگان امروز : 72 نفر
کل بازديدکنندگان : 434664 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 11 نفر