چاپ        ارسال به دوست

پیشرفت بیماری از مرحله آلوده شدن به مایکوباکتریوم توبرکلوزیس تا بروز سل ریوی از مدت زمان مشخصی پیروی می نماید.

بر اساس مطالعه جدیدی که در نشریه " PLOS Pathogens" منتشر گردیده است، محققان یک توالی از فرایندهای بیولوژیکی را کشف کرده اند که به عنوان عامل پیشرفت بیماری به سل ریوی در آن دسته از انسان هایی اتفاق می افتد که با باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس آلوده شده اند.

مایکوباکتریوم توبرکلوزیس حدودا یک چهارم از انسان ها در سراسر جهان را آلوده می نماید. بعضی از این افراد آلوده سالم باقی می مانند، اما 5 تا 15 درصد از آن ها در نهایت به سل فعال که بسیار کشنده می باشد مبتلا می گردند. متداول ترین شکل این بیماری در ریه ها اتفاق می افتد که به عنوان سل ریوی شناخته می شود. سل ریوی قابل درمان است، اما دانسته ها در خصوص چگونگی توسعه آن از یک آلودگی اولیه بسیار محدود می باشد.

به منظور درک بهتر مکانیزم هایی که پیش زمینه بروز بیماری سل می باشند، دکتر توماس اسکریبا (Thomas Scriba) از دانشگاه کیپ تاون افریقای جنوبی و همکارانش 150 نوجوان آلوده به مایکوباکتریوم توبرکلوزیس را برای سالیان متعدد تحت نظر قرار دادند. 106 نفر از شرکت کنندگان سالم باقی ماندند، اما 44 نفر پس از گذشت چند سال از آلودگی اولیه، به سل ریوی مبتلا شدند.

 

 

www.sciencedaily.com

 

 


٠٧:٣٦ - سه شنبه ٢٨ آذر ١٣٩٦    /    عدد : ٥٦٠١٠    /    تعداد نمایش : ٩٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 178478 بار
بازديدکنندگان امروز : 98 نفر
کل بازديدکنندگان : 424912 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر