چاپ        ارسال به دوست

پیروزی در جنگ با سل

سل علی‌رغم اینکه قابل‌درمان و قابل پیش‌گیری است ، همچنان به طاعون زدگان ادامه می‌دهد. اگرچه پیشرفت‌های واضح نشان داده شده‌است، نرخ رشد سالانه ۱.۶۵ درصد در نرخ، شیوع روزافزون مقاومت در برابر دارو و فقدان یک واکسن موثر نشان می‌دهد که ما تا سال ۲۰۵۰ تا چه حد از هدف حذف یک مورد در هر میلیون نفر هستیم. واقعیت این است که سل یا بیماری عفونی مزمن در سراسر جهان است - تخمین زده می‌شود ۲۵ درصد از جمعیت جهان را آلوده کرده و هر روز چهار هزار نفر را بگیرد.

اگرچه بار بیماری در کشورهای توسعه‌یافته زیاد نیست، اما به دلیل جهانی شدن و مهاجرت یک تهدید محسوب می‌شود. منبع بزرگ خاموش شدن بیماری سل ، شیوع بیماری مسری سل در هر دو وضعیت بالا و پایین را تضمین می‌کند. ایجاد یک تفاوت پایدار در مبارزه با سل ، مستلزم اتخاذ اقدامات پیشگیرانه در زمینه کنترل بیماری است که سل فعال را هنگامی که کم‌تر عفونی شده و درمان آن آسان‌تر است ، پیدا کند. ما همچنین باید به طور موثر غول خفته از عفونت نهفته را با درمان پیشگیرانه فلج کنیم.

ما هنوز آنجا نیستیم. تلاش‌های کنونی جهانی به تشخیص غیر فعال بیماری در افرادی که به اندازه کافی بیمار هستند، وابسته هستند. این منجر به تشخیص تاخیر، شیوع بیماری و در نهایت، میزان شیوع و میزان مرگ می‌شود. آن هم چنین به صورت ناخواسته امکان ابتلا به سل را از بین برده‌است و تداوم سل را تضمین می‌کند در حالی که مقاومت دارویی را تشویق می‌کند . علاوه بر این ، این رویکرد منفعلانه، بار مالی را بر روی افرادی که به دنبال درمان سل هستند، مطرح می‌کند و سوالات مربوط به حقوق بشر را در مورد عدم غربالگری فعال در جمعیت‌های شناخته‌شده به نرخ بالای سل مطرح می‌کند.

 

Winning the War on Tuberculosis


خبر خوب این است که علاوه بر ابزارهای جدید، مواد مخدر و رژیم‌های پیش‌گیری کوتاه، تغییرات جهانی در دو جبهه در حال وقوع است. سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۴ یک استراتژی مبارزه با سل را اعلام کرد که بر تشخیص زودهنگام و پیش‌گیری تاکید دارد. طرح سل Zero که در سال ۲۰۱۶ با توقف مشارکت سل متوقف شد، اداره بهداشت جهانی و علوم اجتماعی در دانشکده پزشکی هاروارد، پیشروی پیشرفته دسترسی به تحویل، و تحقیقات تعاملی و توسعه، با تمرکز بر ایجاد جزایر از بین بردن در مناطق دارای بار بالا ، یک رویکرد " جستجوی جامع "، درمان و جلوگیری را اتخاذ نمود. در حالی که مطالعات مدل‌سازی ریاضی از استراتژی سازمان بهداشت جهانی حمایت می‌کند، اقدام مبتکرانه پدیده سل براساس مداخلات بیماری ثابت شده و نشان‌دهنده نیاز به تسریع و برد جنگ علیه سل است.

خبر بد این است که مقیاس تلاش برای مقابله با سل بسیار کند بوده و برای رسیدن به اهداف جهانی بسیار محدود است. بلوک اصلی جاده‌ای یک زیرساخت جهانی برای مراقبت و کنترل سل است که به شدت به منابع و ظرفیت اجرای کنترل بیماری فراگیر و پیش‌گیری کمک می‌کند. اکثر برنامه‌های بهداشتی عمومی محلی در محیط‌های دارای بار بالا صرفا به عنوان درمان و مراکز جمع‌آوری داده بدون ظرفیت برای حفاظت و ارتقای سلامت عمومی عمل می‌کنند.

هم اکنون تقویت برنامه‌های کامل برای مدرن‌سازی و استفاده موثر از پیشرفت‌های فنی جدید ارایه‌شده توسط آزمون‌های مولکولی سریع، رژیم‌های پیش‌گیری کوتاه و داروهای جدید مورد نیاز است. با سنجش انتشار گاما ، اکنون یک جایگزین دقیق و کارآمد برای تست پوست سنتی ۱۰۰ ساله برای تشخیص بیماری پنهان پیش از آنکه فعال شود داریم.

اگر قرار باشد از موقعیت راکد امروز حرکت کنیم تا به طور فعال این راه را به سوی پیروزی طی کنیم ترکیب پیشرفت‌های انجام‌شده در درمان و تشخیص با هدف استراتژیک جدید، نیروی انسانی و دانش ضروری است  و فورا به ساخت، تجهیز و مدرن‌سازی تجهیزات کنترل و پیشگیری نیاز داریم.  


blogs.scientificamerican.com

 

 


١١:١٠ - شنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦١٩٣٤    /    تعداد نمایش : ٩٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 178472 بار
بازديدکنندگان امروز : 85 نفر
کل بازديدکنندگان : 424899 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر