چاپ        ارسال به دوست

سل: داروسازان ترکیبات جدیدی را برای مقابله با مقاومت ضد میکروبی تولید می کنند


مقاومت دارویی در سراسر جهان رو به افزایش می باشد. این افزایش مقاومت به یک معضل برای بیماری های عفونی از قبیل سل
تبدیل شده است زیرا ترکیبات دارویی فعال بسیار کمی برای مبارزه با این بیماری ها در دسترس می باشد. داروسازان دانشگاه مارتین لوتر هاله ویتنبرگ 
(Martin Luther University Halle-Wittenberg (MLU)) به تازگی راهی را برای افزایش کارایی داروهای ضد سلی رایج کشف کرده اند
که در آن واحد، کاهش مقاومت دارویی نسبت به آن دارو را نیز به همراه دارد. این گروه نتایج آخرین تحولات این دارو را در نشریه بین المللی
 "Molecules" ارائه داده اند. 


سل بیماری است که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس منتقل می شود و غالبا دستگاه تنفسی را آلوده می نماید. بیماری سل معمولا با استفاده از آنتی بیوتیک ها درمان می شود. به نقل از پروفسور آندرس هیلگروث (Andreas Hilgeroth) استاد دانشکده داروسازی دانشگاه MLU، "سویه های باکتری سل به طور فزاینده ای نسبت به داروهای ضدسلی رایج مقاوم شده اند".  چنانچه بیمار به ترکیب دارویی استاندارد پاسخ ندهد، ترکیبات دارویی قوی تری مورد نیاز خواهد بود که گاهی اوقات اثرات جانبی شدیدتری را نیز به همراه خواهند داشت، اما باکتری سل می تواند به این ترکیبات دارویی قوی تر نیز مقاوم شود. چنانچه سویه های این باکتری به چندین ترکیب دارویی مقاوم شود، به عنوان سل مقاوم به چند دارو (سل مقاوم چند دارویی) خوانده می شود. در سال 2016، سازمان جهانی بهداشت 490000 بیمار مبتلا به سل مقاوم چند دارویی را ثبت نمود.

برای برطرف کردن این مشکل، محققان دانشگاه MLUروش دیگری را دنبال کردند: آنان به جای توسعه یک ماده فعال جدید، به دنبال راهی برای بهبود کارآیی داروهای موجود بودند.باکتری توبرکلوزیس پیش از اینکه ترکیبات دارویی در بدن عمل کنند، آ ن ها را از سلول های داخلی به بیرون پمپاژ می نمایند واز این طریق در مقابل آنتی بیوتیک ها از خود محافظت می نمایند. پروفسور هیلگروث گفت"چنانچه این مکانیزم پمپاز مسدود گردد یا حداقل در داخل باکتری محدود شود، می توان کارایی داروهای ضدسلی موجود را افزایش داد".  

داروسازان یک ترکیب شیمیایی جدید را ایجاد نموده و آن را با آنتی بیوتیک های معمولی ضدسلی ترکیب کردند و اثربخشی را مورد آزمایش قرار دادند. آن ها نشان دهند که استفاده از این ترکیب باایزونیازید نتایج بسیار خوبی به همراه داشته است و مکانیسم پمپاژ در باکتری ها را متوقف می کند. پروفسور هیلگروث افزود"این کار باعث افزایش اثرات درمانی ایزونیازید می شود".

سل یکی از شایع ترین بیماری های عفونی در سراسر جهان می باشد و در اغلب موارد به مرگ می انجامد. بر اساس برآوردهای سازمان جهانی بهداشت، حدود 1.6 میلیون نفر در سال 2016 در اثر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

 

www.sciencedaily.com


١١:٢١ - پنج شنبه ٣١ خرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٣٥٤٢    /    تعداد نمایش : ٥٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 180925 بار
بازديدکنندگان امروز : 47 نفر
کل بازديدکنندگان : 429762 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 3 نفر