چاپ        ارسال به دوست

تخریب سلول های ایمنی میزبان در طول دوره پیشرفت بیماری سل چگونه است

بر اساس مطالعه ای که در نشریه " PLOS Pathogens " توسط ولنتینا گورینی (Valentina Guerrini) و ماریا لورا گنارو (Maria Laura Gennaro) از دانشکده پزشکی راتگرز نیوجرسی به چاپ رسیده است، درک و بینش در خصوص اینکه چگونه گلبول های سفید مضر در طی پیشرفت بیماری سل شکل می گیرند، به اهداف جدید برای مداخلات فارماکولوژیک کمک می کند.

 سلول های فوم (Foam cells) نوعی از گلبول های سفید خونی هستند که تحت عنوان ماکروفاژها شناخته می شوند و دارای انباشته های چربی، مومی یا روغنی به نام لیپید هستند. این سلول ها در ایجاد پاسخ های ایمنی ناهنجار مانند التهاب مزمن و آسیب بافتی در انواع بیماری ها دخالت دارند. شکل گیری سلول های فوم بیشتر در زمینه آترواسکلروز و یا سخت شدن سرخرگ ها مورد بررسی قرار گرفته است. در طول دوره پیشرفت آترواسکلروز، ماکروفاژها از طریق انباشتن یک ماده مومی مانند همچون کلسترول، سلول های فوم را تشکیل می دهند. اما، هنوز مشخص نشده است که چگونه این سلول ها در طول دوره پیشرفت بیماری های مزمن عفونی مانند سل تشکیل می شوند؛ بیماری مسری و غالبا ناقله از هوا که توسط باکتری مایکوباکتریوم توبرکلوزیس به وجود می آید.

بر اساس گفته های نویسندگان، این یافته ها ممکن است پیامدها و مفاهیم ترجمه ای را به همراه داشته باشند. به عنوان مثال، مولکول هایی که در سنتز تری گلیسیرید دخیل هستند ممکن است به عنوان مارکرهای جدید جهت بررسی پیشرفت بیماری سل فعال مورد استفاده قرار گیرند. علاوه بر این، دستکاری عواملی که محتوای لیپیدهای ماکروفاژها را تحت تاثیر قرار می دهند، ممکن است شیوه موثری برای درمان بیماری سل باشد. از آنجایی که بسیاری از این عوامل در زمینه سرطان، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های متابولیکی مورد مطالعه گسترده قرار گرفته اند، ممکن است بتوان ترکیبات فارماکولوژیک را به عنوان درمان ضد سلی نیز مورد بررسی قرار داد. درمانی از این دست ممکن است مدت زمان رژیم های آنتی بیوتیکی را کوتاه تر نموده و به کاهش ظهور مقاومت آنتی بیوتیکی کمک نماید.

دکتر گنارو بیان کرد: این یافته که سلول های فوم توبرکلوزیس با انواعی که در آترواسکلروز دیده می شوند متفاوت است، نشان می دهد که این سلول های ناکارآمد که با بسیاری از بیماری ها نیز مرتبط می باشند، از طریق فرایندهای بیولوژیکی تولید می شوند که از یک بیماری به یک دیگر نیز متفاوت می باشند.

 


١١:١٦ - شنبه ١٧ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ٦٦٩٢٩    /    تعداد نمایش : ٤٢٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 196324 بار
بازديدکنندگان امروز : 109 نفر
کل بازديدکنندگان : 477216 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 5 نفر