چاپ        ارسال به دوست

حرکت و جنبش، تاریخچه تکامل سل در چین

اسکن ژنتیکی توده انبوهی از نمونه های استخراج شده از بیماران مبتلا به سل در سراسر چین وجود یکنواختی ژنتیکی شگفت آوری را نشان داد؛ تنها دو سویه باکتری توبرکلوزیس 4/99 درصد کل نمونه ها را تشکیل دادند. از منظر جهانی، بیماری سل توسط 7 سویه ایجاد می شود. دکتر کیتلین پپرل (Caitlin Pepperell) دانشیار میکروبیولوژی پزشکی دانشگاه ویسکانسین-مدیسون گفت: "بله، فقدان تنوع ژنتیکی تعجب مرا برانگیخت." دکتر پپرل نویسنده مسئول مقاله ای است که به بررسی 4578 نمونه استخراج شده از بیماران مبتلا به سل در کشور چین پرداخت و در تاریخ 5 نوامبر در نشریه " Nature Ecology and Evolution" به چاپ رسید. چین سالانه حدود یک میلیون بیمار جدید مبتلا به سل را دارد که تعداد آن به آرامی کاهش می یابد. هر ساله، 10 میلیون مورد ابتلا به سل رخ می دهد و به حدود 7/1 میلیون مرگ و میر در جهان می انجامد، که همین امر بیماری سل را به مرگبار ترین بیماری عفونی جهان تبدیل می نماید.

این بیماری پاندمیک در کشورهای در حال توسعه آسیا و کشورهای جنوب صحرای آفریقا بسیار حاد است. محتمل ترین توضیح در خصوص یکسان بودن سویه های مایکوباکتریوم توبرکلوزیس در چین سیاسی است. دکتر پپرل می گوید: "حرکت به سوی امپراطوری های قدیمی توسط سیاست های سلطنتی جدایی طلبانه محدود شده است. " فرضیه من و همکارانم که برای توضیح عدم وجود تنوع ارائه شد این است که در زمانی که اپیدمی فعلی سل در چین وجود داشت، چین نسبت به سایر جوامع معاصر خود ارتباطات کمتری با مناطق مجاور خود داشته است." این جنبش داخلی باعث شد تبار 2 یا L2 به طور گسترده در چین گسترش یابد، در حالی که اکنون این تبار 80 درصد موارد فعلی را تشکیل می دهد. تخمین زده شده است که تبار L2 در آسیای جنوب شرقی و متعاقبا با تکامل سویه های مهم دختری در چین رخ داده است.

واضح است که سویه های تبار 2 که در چین غالب اند مستحکم می باشند. این همچنین یک علت اصلی برای مقاومت سل در برابر دارو است که وِیژگی انعطاف پذیری آن را نیز به خوبی نشان می دهد. دکتر پپرل افزود:"مطالعه فعلی به تنهایی به ما نمی گوید چرا درمان و ریشه کنی سل با مشکل مواجه است و درمان مستقیم را نیز تغییر نخواهد داد. سهم کلی این نوع از مطالعات این است که درک کنیم چه نیروهایی این باکتری ها را شکل داده اند. آنچه که مسلما مربوط به درمان و مقاومت به دارو است، اما شما نمی توانید یک خط مستقیم از آنچه که تا کنون یافته اید را ترسیم کنید و بگویید: «این ها اثرات حاصله خواهند بود.»"


١١:١٨ - شنبه ١٧ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٧١٤٦١    /    تعداد نمایش : ١٤٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 196328 بار
بازديدکنندگان امروز : 128 نفر
کل بازديدکنندگان : 477235 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر