چاپ        ارسال به دوست

دانشمندان یک رویکرد جدید امیدبخش برای درمان سل مقاوم در برابر دارو دارند .

دانشمندان در تحقیقاتی که وعده یک رویکرد جدید برای مقابله با بلای انسانی پیری را می‌دهد، راهی برای تضعیف باکتری ای پیدا کرده‌اند که باعث بیماری سل می‌شود و آسیب‌پذیری آن را به مواد مخدر افزایش می‌دهد که به سرعت قدرت خود را برای درمان از دست می‌دهند.

مطالعه‌ای که در ژورنال علمی و پزشکیTranslational منتشر شد ، یک حمله جدید علیه سل توسط تیمی به رهبری محققانی از کالج پزشکی Weill Cornell در نیویورک را شرح می‌دهد.

هدف آن این است که تولید پوسته بیرونی مومیباکتریو پاتوژن ها را در برابر گروهی از نیروهای دشمن، از جمله داروهای آنتی‌بیوتیک که اثربخشی آن‌ها پس از سال‌ها سو استفاده رو به کاهش است، آسیب‌پذیر سازد.در ظرف های پتری، عاملی که تشکیل پوشش محافظ مصرف اسید چرب را مختل کرد نه تنها یک ضربه مهلک را تحویل داد بلکه علاقه شدید به پیدا کردن راهی برای بازگشت به عقب را خنثی کرد

درک اشنپینگر ، استاد میکروبیولوژی دانشکده پزشکی دانشگاه کورنل و نویسنده ارشد این مطالعه جدید گفت: " این نظریه جالب برای آنچه در باکتری ها هدف قرار می دهد یک استراتژی می باشد".

همچنین به گفته وی  این مسله بسیار حائز اهمیت است ،زیرا در تحقیق برای یک داروی جدید سل، محققان باید تعیین کنند که یک نامزد آزمایشی هم اکنون با دیگران کار خواهد کرد.

این مطالعه جبهه جدیدی را در نبرد با دشمنی زیرک و انعطاف‌پذیر افتتاح می کند که انسان‌ها را شکنجه داده‌است تا در بدن ناشناخته خود در برابر سیستم ایمنی بدن مخفی شوند و سپس برای خرد کردن ریه‌های قربانی خود بیدار شوند و به راحتی به قربانیان دیگر سرایت کنند. سل هنوز بیش از ۱۰میلیون نفر را در سراسر جهان آلوده می‌کند. در این حادثه هر ۱۵ثانیه یک نفر کشته و ۱.۳میلیون نفر در سال ۲۰۱۶زندگی می‌کنند.

در دهه گذشته، یک تلاش مصمم برای به دست آوردن سل تحت کنترل از افزایش گونه‌های مقاوم در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها ، افزایش پیدا کرده‌است.

این افزایش به دلیل دشواری درمان سل ایجاد شده‌است: این بیماری می‌تواند شش تا هشت ماه از درمان فشرده دارو را برای دور کردن باکتری ایجاد کند که موجب این بیماری می‌شوند. و هنگامی که یک بیمار نمی‌تواند درمان را کامل کند - نتیجه مشترک می‌تواند ظهور یک نژاد جدید و قوی‌تر در برابر داروهای موجود باشد.

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۶، حدود ۶۰۰۰۰۰مورد سل مقاوم به حداقل دو داروی خط اول تخمین زده‌است که برای درمان سل، ریفامپین  و ایزونیازید  مورد استفاده قرار می‌گرفت. و متخصصان بهداشت عمومی از چشم‌انداز فزاینده سل مقاوم در برابر دارو رنج می‌برند که حتی با چهار یا چند دارو نیز نمی توان آن را شکست داد.  بنابراین درمانی که می‌تواند زمان درمان را کوتاه کند ، اثربخشی مواد مخدر خط مقدم را افزایش داده و یا به سادگی سل را به تنهایی می‌کشد، یک گام بزرگ به جلو است.

به گفته دکتر پیتر ، بنیان گذار و مدیر موسسه جهانی بهداشت دانشگاهاستونیبروک در نیویورک، که حتی مهم‌تر از این کشف روشی است که با استفاده از مواد مخدر کاملا متفاوت از داروهای موجود برای درمان در تمام این جبهه کار می‌کند، مطالعه جدید امید واقعی را ارائه می‌دهد.

در دهه گذشته، معرفی یک آزمایش تشخیصی جدید برای سل و کشف چهار ترکیب جدید که قادر به حمله به باکتری سل در روش‌های جدید و گوناگون بودند، بوده‌است.

وی گفت که با این ها توجه سطح بالای سل که سل همواره فاقد آن بوده‌است ، صورت‌گرفته است. مجمع بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۴برنامه‌هایی را برای ریشه‌کنی سل تدوین کرد و در ابتدا سران کشور در ماه سپتامبر در سازمان ملل متحد جمع‌آوری خواهند شد تا این هدف را تایید کنند. اما در مبارزه با سل، مانند هر بیماری عفونی، " اگر پیشرفت نکنید، زمین را از دست خواهید داد.

دکتر مارکوس هورویتز، متخصص بیماری‌های عفونی UCLA و محقق قدیمی در زمینه سل، گفت که این تحقیق جدید با شناسایی هدف تازه‌ای برای درمان - نوع سل مقاوم در برابر سل، زمینه را برای افزودن به سل مقاوم در برابر سل ارائه می‌دهد. وی خاطرنشان کرد که مبارزه علیه این باکتری به عنوان بیماری سل، کار کوچکی نیست.

در حالی که رویکرد جدید ممکن است روزی باعث بهتر شدن کار شود، محققان در این زمینه باید راه‌های بهتری برای ساخت دارویی بیابند که در بدن زنده بمانند و به اندازه کافی فعال بمانند تا تاثیر قابل‌توجهی داشته باشند. هورویتزگفت که دستیابی به یک سطح قابل‌قبول " فراهمی زیستی " ممکن است یکی از چالش‌های کلیدی برای تبدیل کشف جدید به مواد مخدر باشد که می‌تواند تفاوتی با سل ایجاد کند.


١٢:٢٦ - پنج شنبه ١٣ ارديبهشت ١٣٩٧    /    عدد : ٦١٤٦٩    /    تعداد نمایش : ١٠٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 180975 بار
بازديدکنندگان امروز : 107 نفر
کل بازديدکنندگان : 429974 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 8 نفر