چاپ        ارسال به دوست

روش جدید ابداع شده می تواند امکان نظارت دقیق بر سل مقاوم به دارو را در سطح کشوری فراهم نماید.

برنامه جهانی کنترل و از بین بردن سل به جزئیات دقیق و به موقع در خصوص مکان افراد مبتلا به بیماری سل، وجود مقاومت دارویی و الگوهای انتقال نیاز دارد. نظارت هایی که در حال حاضر انجام می شود، تنها به صورت دوره ای انجام می شوند و برای کنترل سل به اندازه کافی موثر نیستند؛ بیماری که روزانه به مرگ بیش از 4500 نفر در جهان می انجامد. این هفته، دکتر کارن جیکوبسن (Karen Jacobson) از دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون و مرکز پزشکی بوستون و همکارانش به منظور ایجاد ارتباط میان میان نمونه هایی که جهت آزمایش سل برای افرادی ارسال شده است که نمونه ها را مهیا می کنند و همچنین جایی که این نمونه ها به آنجا ارسال می شوند شیوه جدیدی را در نشریه PLOS Medicineمطرح نموده اند، به نحوی که بتوان نظارت ملی لازم جهت ریشه کن شدن سل حساس و سل مقاوم به دارو را فراهم نمود.محققان با استفاده از یک الگوریتم منطبق بر شخص، به منظور ایجاد ارتباط میان نمونه های تکراری و طولی همان فرد و همان بخش از این بیماری، 2219891 نمونه را که از آزمايشگاه ملی خدمات بهداشت در غرب کیپ تاون آفریقای جنوبی جهت آزمایش سل در بازه زمانی سال های 2008 تا 2013 ارسال شده بودند را به 799779 نفر که به مکان های بالینی مربوطه قابل نقشه برداری هستند لینک کردند. از میان این افراد، 222735 نفر (8/27%) از منظر میکروبیولوژی، سل داشتند و از این میان، 10255 نفر (6/4%، 95%؛7/4-6/4: CI) به داروی ریفامپین مقاوم بودند. محققان دریافتند که درصد مقاومت به ریفامپین از منظر جغرافیایی ناهمگون بوده و از 0% تا 25% در سراسر استان متغیر می باشد و و این درصد مقاومت به داروی ریفامپین از یک سال به سال دیگر نیز در مناطق مختلف متفاوت بوده است.

محققان خاطرنشان کردند که چون پایگاه اطلاعاتی آفریقای جنوبی دارای شناسه های منحصر به فرد نمی باشد، این ارقام تقریبی هستند که بر الگوریتم منطبق بر  شخص متکی بوده و بنابراین، این تحلیل و بررسی اطلاعاتی از مکان های غیر کلینیکی یا کلینیک های خصوصی را دربرنمی گیرد. این روش که هنوز هم اهرم یه کارگیری داده های آزمایشگاهی است که به طور معمول جمع آوری می شوند یک ابزار امید بخش در راستای درک و از بین بردن بیماری سل قلمداد می گردد.

همانطور که نویسندگان اشاره می کنند: "در آینده، این چارچوب می تواند به ارائه دهندگان خدمات بهداشت عمومی اجازه دهد تا حدود زمان واقعی نظارت بر بار مقاومت دارویی را بدانند، برنامه های مداخله ای را ارزیابی نموده و بر روند پیشرفت اقدامات در جهت اهداف ملی و جهانی کاهش بار بیماری سل نظارت نمایند.


١١:٠٦ - چهارشنبه ١٤ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ٦٦٩٢٨    /    تعداد نمایش : ١٦٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 196309 بار
بازديدکنندگان امروز : 61 نفر
کل بازديدکنندگان : 477168 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 8 نفر