چاپ        ارسال به دوست

آخرین تحولات در تحقیقات سل

TB یک بیماری مزمن است که بطور عمده ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد . این بیماری بسیار مسری است و می تواند با استفاده از باکتری ها از طریق هوا و یا قطرات بزاق در هنگام سرفه یا عطسه گسترش پیدا کند .

روز جهنای سل ، اخیرا در روز 24 مارس برگزار شد ، در همان روزی که در سال 1882 ، دکتر رابرت کخ باسیل های  TB را کشف کرد . طبق یک گزارش در سال 2018، آفریقای جنوبی یکی از بالاترین میزان شیوع TB را در جهان دارد که در آن سالانه بیش از 500 هزار مورد سل در سال 2011 فعال بوده است . به علت این بار بسیار زیاد ، محققان به سختی تلاش می کنند تا پیشرفت هایی را جهت جلوگیری از بیماری ایجاد کنند.

بیایید به آخرین تحولات انجام شده برای کمک به مبارزه با سل برسیم :

1-    دو زن با "Big pharma"  و مرگبارترین بیماری جهان در حال مبارزه هستند.

دو زن ، یکی از بمبئی و یکی از khayelitsha ، پس از آنکه هردو از سل TB نجات یافتند ، مخالف ثبت اختراع داروی جدید بودند که باعث جلوگیری از کاهش شنوایی در بیمارن مبتلا به سل می شد .

از دست دادن شنوایی یک عارضه ویران کننده از داروهای استاندار مورد استفاده برای درمان سل مقاوم به دارو است . متاسفانه داروی bedaquiline که هزینه شنوایی برای مردم ندارد ، در صورتی که ثبت اخترایش تمدید شود از دسترس بسیاری از افراد دور خواهد ماند .

بنابراین ، این دو زن با انحصار بیشتر این دارو مخالفت می کنند و آن را برای کسانی که به آن نیاز دارند ، قابل دسترس تر می سازند .

یکی از سه بیمار تحت درمان های استاندارد TB ،کم شنوای کامل می شود و تنها نیمی از افرادی که موفق به انجام دوره دو ساله این داروهای سمی می شوند انتظار می رود که درمان شوند .

2-    مطالعه جدید نشان می دهد که کمتر از نیمی از TB های مقاوم در برابر داروها در یک زمان قابل درمان اند .

مطالعاتی که در اوایل ماه مارس 2019 منتشر شد ، دریافتند که سلول های مقاوم در برابر دارو می توانند در کمتر از نصف زمان معمول بهبود یابند و احتمال شانس درمان بیماران را بهبود می بخشد .

طبق این مقاله ، آفریقای جنوبی پیش از این بسته ای را با یک دوره کوتاهتر با داروی جدید bedaquiline معرفی کرده است ، که جایگزین داروهایی  است که کاهش شنوایی و سایر عوارض ناخواسته می شود .

3-     WHO شعارهایی جسورانه نظیر درمان جدید برای TB را دنبال می کند .

در ماه اوت سال 2018، WHO گام های جسورانه ای که در آفریقای جنوبی صورت گرفته را اعلام کرد . از جمع آوری داروهای تزریقی قبلی و معرفی داروی کاملا خوراکی bedaquiline ، داروهایی که باعث کم شنوایی نمی شوند .

4-     آزمایش جدید TB ، 30 دقیقه طول می کشد و 40R هزینه دارد .

در سال 2017، Health 24 از یک آزمایش سریعتر و ساده تر برای سل در افراد مبتلا به HIV در آفریقای جنوبی گزارش داد . آزمایش جدید از ادرار استفاده می کند و موثرتر از آزمایش قبلی است که شامل خلط می شود .

این آزمون مخصوص ، بویژه برای افراد دارای نقص ایمنی و کمبود CD4 مورد استفاده قرار می گیرد . آفریقای جنوبی یکی از بزرگترین بار افراد مبتلا به HIV است که همچنین از سل نیز رنج  می برند .

بر اساس این گزارش ، مردم اغلب بیمار و ضعیف هستند تا بتوانند خلط خود را در هنگام نیاز به نتایج درمان با سرعت بیشتری انجام دهند . همزمان با آن ، محققان در سوئد در حال حاضر بر روی یک نسخه حساس تر حتی از آزمون استفاده می شود که در همه بیماران صرف نظر از وضعیت سلامتی آن ها مورد استفاده قرار می گیرد . این تست می تواند سریعتر TB را شناسایی و جان های بسیاری را نجات دهد .

5-     محققان SA ، آزمایش ادرار را برای آزمایش سریعتر TB  پیدا کردند.


آزمون سریع که در بالا ذکر شد ، ممکن نبود ، اگر محققان محلی در UCT نبودند . در یک تحقیقی که انجام شده ، مشخص شد که استفاده از ادرار برای آزمایش TB در بیماران مبتلا به نقص سیستم ایمنی بسیار مفید است .

منبع : www.health24.com


١٠:٣٣ - پنج شنبه ١٩ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٧٧٨١٤    /    تعداد نمایش : ٨٢٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 242538 بار
بازديدکنندگان امروز : 3 نفر
کل بازديدکنندگان : 647999 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر