چاپ        ارسال به دوست

TB : داروهای امیدوارکننده جدید برای پاتوژن قدیمی Mtb

توبرکلوزیس (TB)  ، یک بیماری باستانی و بدنام و دشوار برای درمان است ، میلیون ها نفر را در طول تاریخ بشر کشته است . آنتی بیوتیک هایی که برای مبارزه با بیماری در تاریخ اخیر مورد استفاده قرار گرفته اند کمتر و کمتر موثراند .

در مقابل این واقعیت ، Dennis Wright  ، استاد شیمیدان در دانشکده داروسازی دانشگاه connecticuts، بر روی روش جدیدی برای جلوگیری از پاتوژن حیرت انگیز مایکوباکتریوم سل (Mtb) پیشرفت کرده است . یافته های او در cell press  منتشر شده است . Wright  می گوید : " اگر چه ممکن است در ایالات متحده ظاهر نشود ، TBیکی از علل مرگبار بیماری عفونی در جهان است که همکنون در حال پیشروی از HIVاست . و مناطقی که بیشتر تحت تاثیر سل TBقرار دارند ، آن هایی هستند که به طور فزاینده صنعتی شده اند ، از جمله چین ، روسیه و هند .

پروتکل های درمان جاری نیاز به استفاده از داروهای متعدد به علت توانایی بی نظمی باکتری ها برای توسعه مقاومت به داروها دارد .

Wrightمی گوید : سویه های مقاوم به دارو ممکن است در اثر افزایش وابستگی به پروتکل های درمانی افزایش یابد . او می گوید : " درمان خط اول برای TBحساس به دارو با استفاده از ترکیبی از سه تا چهار دارو است ." "مخلوط لازم است زیرا پاتوژن استاد توسعه مقاومت به داروهاست ."

مدت زمان درمان نیز حداقل 6 ماه برای سویه های حساس به داروها است ؛ اما برای سل مقاوم به دارو ، می تواند 18 ماه و اغلب طولانی تر باشد . متاسفانه این بدان معناست که پیوستن به درمان کامل ، به ویژه در مناطق کمتر صنعتی ، بعید یا غیر ممکن است .

راه های مختلف برای هدف گیری باکتری ها

در UConn، wrightروش جدیدی را در پیش دارد ، که دارویی را تولید می کند که با روش های مختلف از طبقات قبلی داروها را هدف قرار می دهند . او می گوید این روش برای کمک به دور زدن مقاومت پاتوژن به مواد دارویی موجود است .

در سال های اخیر ، تحقیق در مورد اختلال مسیر فولات در Mtbبه عنوان وسیله ای برای درمان عفونت مورد بررسی قرار گرفته است .

مسیر فولات برای تولید اسید نوکلئیک یا بلوک های ساختاری DNAو RNAضروری است (اطلاعاتی که برای ارگانیسم برای تکثیر وجود دارد).

از آنجایی که برای بقای آن بسیار مهم است ، مسیر فولات نیز بسیار محافظت شده است (به این معنی که داروهای ضد فولات می تواند باکتری ها ، قارچ ها ، بلکه انسان ها را هدف قرار دهد ). بنابراین فقط لازم است ترکیب مناسب برای اطمینان از اینکه پاتوژن و نه میزبان ، تحت تاثیر قرار گیرد .

Wrightمی گوید : " ساختن ترکیبات ضد فولات قوی بسیار آسان است ، اما چالش این است که روی مسیر فولات انسانی تاثیر نگذارد ." " TBبسیار جالب است زیرا حتی اگر مسیر فولات بسیار محافظت شده باشد ، در مسیر Mtbو انسان تفاوت های زیادی وجود دارد و این تفاوت ها چیزی است که ما در حال تلاش برای هدف قرار دادن آن هستیم ."

وعده داروهای ضد فولات به عنوان طبقه جدیدی از داروها برای درمان سل و بسیاری از بیماری های دیگر بسیار عالی است .

با این حال ، در حال حاضر تنها یک antifolateمورد استفاده برای درمان سل وجود دارد که با نام پارا آمینو سالیسیلیک اسید (PAS) شناخته می شود .

Wrightو تیمش ، PASرا با antifolates 60  مقایسه کردند که برای طراحی مولکول بسیار خاصی از مسیر فولات به نام دی هیدروفولات ردوکتاز (DHFR) طراحی شده بودند .

همکاران ایین ترکیبات را در کشت Mtb، از جمله گونه های مقاوم در برابر دارو ، بررسی کردند .

Wrightمی گوید : " آنزیم های Mtbو DHFRانسانی بسیار اندک تفاوت دارند ، اما در واقع تغییر اسید آمینه های تک در محل اتصال دارو به اندازه کافی برای انتخاب ما هست ."

ترکیبات این ترکیب نه تنها در مهار DHFRپاتوژن انتخابی عمل می کنند ، بلکه باعث سهولت قرارگیری این دارو در باکتری می شوند .

Wrightمی گوید مصرف داروها چالش برانگیز است ، زیرا سل یکی از سخت ترین میکروارگانیسم ها است که نفوذ می کند . " این مقاوم بودن در برابر داررو به دلیل پوشش بیرونی مومی است که باعث می شود تا بتواند از سیستم ایمنی پنهان بماند."

Antifolatesهای کلاسیک ، مانند متوترکسات ، نیاز به حمل فعال به سلول دارند ؛ با این حال ترکیبات توسعه یافته رایت و تیمش به صورت غیر فعال وارد سلول می شوند .

Wrightمی گوید که چرخه فولات همچنین می تواند نقش مهمی در توانایی باکتری ها برای تولید پوشش محافظ مومی ایفا کند ، به این معنی که می تواند ورود مواد دیگر را برای کمک به پا کردن عفونت آسان تر کند .

Wrightمی گوید که این دو یافته اعتباری را نشان می داد هدف قرار دادن این ترکیبات امیدوار بودند ؛ و به طور کلی ، محققان ترکیبات خود را موثرتر از PASمی دانند . او امیدوار است که آژانس های تامین مالی به این طبقه امیدوار کننده داروها علاقمند شوند .

کار بیشتر برای آوردن آن ها به بازار برای درمان سل ضروری است . او می گوید : " همانطور که مردم بیشتر مسافرت می کنند ، من مطمئن نیستم که تا چه مدت TBایزوله باقی خواهد ماند ."

این تحقیق توسط NIH (Al104841 & Al111957)تامین مالی شده است .

منبع : www.sciencedaily.com


١١:٢٠ - دوشنبه ٣٠ ارديبهشت ١٣٩٨    /    عدد : ٧٨٣١٧    /    تعداد نمایش : ٩٨٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
Copyright © 2013 MRC.SBMU.AC.IR
Powered By NRITLD IT Department

آمار بازدیدکنندگان
بازدید از این صفحه : 242539 بار
بازديدکنندگان امروز : 4 نفر
کل بازديدکنندگان : 648000 نفر
بازديدکنندگان آنلاين : 1 نفر